Týden slezských měst 3: Slavný filmový příběh ze Slezska

Málokteré slezské město se může pochlubit tím, že se v něm odehrává novela, která byla velmi úspěšně zfilmována. Klimkovice takovým městem jsou.
Domy na náměstí v Klimkovicích

V minulém století prožila část svého života ve městě Klimkovice spisovatelka Jarmila Glazarová. Slezské Klimkovice ve svých dílech velmi dobře zachytila. Věrohodnost jejích novel spočívá především ve zdařilých popisech a ve výborné jazykové charakteristice postav. Některé postavy Glazarová nechává hovořit slezsky, některé německy, některé hovoří česky. Glazarová dokázala plasticky zachytit prostředí Slezska a některá její díla, přestože byla poprvé vydána na konci 30. let minulého století, jsou dodnes čtena.

Nejznámější z knih Jarmily Glazarové se stala Vlčí jáma, především díky tomu, že byla v roce 1957 úspěšně zfilmována. Filmový příběh sice nebyl natáčen přímo v Klimkovicích, ale slezské reálie v něm byly zachovány. V hlavních rolích tohoto proslulého filmu se objevily tehdejší filmové hvězdy Jiřina Šejbalová a Jana Brejchová, film dokonce získal dvě významná ocenění na prestižním mezinárodním filmovém festivalu v italských Benátkách.

Jak vypadá město, kde se odehrál slavný příběh?

Klimkovice jsou malé město v ostravské průmyslové oblasti, žije zde okolo 4 000 stálých obyvatel. Najdete tady půvabné starobylé náměstí a renezanční zámek. Tyto pamětihodnosti byly  nevratně poničeny během německé okupace, kdy byl například zbořen "buduněk", radnice stojící uprostřed náměstí, a během bojů v roce 1945, po nichž se z mnoha částí města staly rozvaliny.

Klimkovice na svém webu zdůrazňují, že vždy byly v silně zgermanizovaném Slezsku čistě českým městem, což je velká zvláštnost.

Klimkovice mají své kouzlo, podlehla mu i Jarmila Glazarová. Pravděpodobně jen díky kouzlu Klimkovic a okolí dokázala vytvořit nesmrtelnou novelu Vlčí jáma. V její tvorbě již nic tak silného nenajdeme, srovnatelná je z jejího díla snad jen novela Advent, pro niž se stal inspirací život v Moravskoslezských Beskydech.

Dnešní Klimkovice leží pouhých sedm kilometrů od Ostravy. Původně Ostrava ležela dál, postupně se ale rozšiřováním svého území ke Klimkovicím přiblížila. Ostravská průmyslová aglomerace vtahovala Klimkovice do sebe již od svého vzniku, řada klimkovických obyvatel nacházela obživu v ostravských průmyslových podnicích, ale Klimkovice si udržely samostatnost a svébytnost. Jsou samostatným městem i dnes.

Sanatoria Klimkovice

Změna charakteru historického městečka v průmyslové oblasti nastala v Klimkovicích koncem minulého století. Na nedalekém vrchu Hýlov byly postaveny poměrně rychle moderní lázně, a tak se z Klimkovic náhle stalo lázeňské město. Je to pro místní velká změna. Infrastruktura města nikdy v historii nepočítala s turistickým ruchem, natož s lázeňstvím, a tak se město učí, jak s lázeňstvím naložit.

Sto let starý příběh z Vlčí jámy a jeho atmosféra upadají v Klimkovicích do zapomnění, prostřednictvím lázní se do malého slezského městečka dere globální svět.

Klimkovice mají ve svém znaku dvouocasého lva
V zámku, který vyhořel v roce 1945, kdy ho němečtí vojáci na ústupu zapálili, se dochovaly zbytky renezančních zdí
Renezanční klenba nad schodištěm v zámku v Klimkovicích
Okolí zámku v Klimkovicích
Kostel a zámek v centru Klimkovic
Domy na náměstí v Klimkovicích
Součástí náměstí v Klimkovicích jsou stará podloubí
Sanatoria Klimkovice
Pohled na Beskydy z Hýlovského kopce nad Klimkovicemi, kde byla postavena sanatoria

 

Autor: Eva Tvrdá | čtvrtek 28.9.2017 9:22 | karma článku: 20,17 | přečteno: 409x