Týden slezských měst 2: Radostné údolí ve Slezsku

31. 08. 2017 8:51:25
V neobydlené zalesněné oblasti Jeseníků daleko od hlavní sídelní oblasti vzniklo ve středověku pod názvem Freudenthal ( lat. Vallis Gaudiorum) horní město s magdeburským právem.

Dnešní Bruntál leží na obou stranách hranice mezi Moravou a Slezskem, město ale bylo založeno ve Slezsku. Toto město se mělo stát baštou proti kolonizačním snahám vratislavských biskupů a zajistit tak tuto část Slezska pro Přemyslovce. Město, které se později objevovalo i pod počeštěným názvem Bruntál, založil Přemysl Otakar I. jako jedno z prvních měst s magdeburským právem na našem území. Bruntál leží v širokém údolí mezi horami Hrubého Jeseníku, a tak se ve středověku určitě ti, kteří do města dorazili, radovali, že mají strastiplnou pouť drsným pohořím za sebou a mohou na chvíli radostně spočinout.

Hned od svého založení se město po několik staletí slibně rozvíjelo. Na Bruntálsku se těžily rudy a z nich do města plynulo bohatství, městem také procházela vnitrostátní obchodní cesta, rozvíjela se zde řemesla, vybíralo se clo.

Na konci středověku se stejně jako v celém Slezsku rozšířilo i v Bruntále reformační hnutí. Tehdejší majitelé Bruntálu, pánové Bruntálští z Vrbna, byli horlivými zastánci tohoto nového učení a zúčastnili se odboje proti Habsburkům, za což byli potrestáni odebráním majetku. Bruntál se poté jako konfiskát dostal do držení řádu německých rytířů, kteří ve městě zahájili proces násilné rekatolizace.

Po třicetileté válce, která město krutě postihla, nastal úpadek, z něhož se Bruntál nikdy nevzpamatoval. Rozkvět podobný předbělohorskému období toto město už nikdy nezažilo. Velkou ranou byl i vratislavský mír z roku 1742. Podle této smlouvy Rakousko muselo odstoupit velkou část Slezska Prusku, a tak bruntálští přišli o svá odbytiště ve Slezsku a museli pracně hledat odbytiště nová.

Postupně se ale z města stalo centrum textilní výroby, v 19. století Bruntál patřil k nejvýznamnějším střediskům lnářství v českém Slezsku. Význam místního průmyslu upadl až v době velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Město bylo obydleno především německým obyvatelstvem, a tak se po vzniku Československa Bruntál přihlásil k tzv. Sudetenlandu. Provincii Sudetenland posléze obsadila československá armáda, odpor vůči vládě zlomila a do Bruntálu přišli českoslovenští úředníci. Mezi českými a německými obyvateli města začalo vznikat velmi silné napětí, které později vyústilo v násilnosti.

Mnichov a následné připojení k Německu obyvatelé Bruntálu nadšeně uvítali. Bruntálští Němci se dokonce pokusili násilně koncem září převzít ve městě moc, avšak pokus potlačila československá armáda. Zanedlouho ale Bruntál musely československé jednotky opustit a do města vjely jednotky německé. Po připojení k Německu Bruntál navštívil i samotný Adolf Hitler.

Během války byly ve městě zřízeny zajatecké tábory a dokonce zde fungoval pobočný tábor koncentračního tábora v Osvětimi. V roce 1945 ve městě a okolí panovala hrůza z Rudé armády. Bruntálskem táhly pochody zajatců z místních táborů, někteří lidé z Bruntálu utíkali. Po skončení války byli obyvatelé města odsunuti, došlo tady i k tzv. divokému odsunu plnému násilností.

Bruntál byl pak jako mnoho dalších oblastí dosidlován obyvatelstvem z vnitrozemí. Drsné klimatické podmínky a nedostatek vzdělanosti život v Bruntále komplikovaly. Tísnivou atmosféru ve městě umocnilo i to, že se Bruntál po roce 1968 stal sídlem tankové divize okupačních vojsk.

Dnešní obyvatelé Bruntálu jsou na svůj drsný život hrdí. K této hrdosti jim nemálo pomohl populární seriál Comeback, kde hlavní hrdina hovoří o Bruntále jako o městě, kde se vyskytují zubaté žáby. Smějící se zubatá žába se stala i neoficiálním symbolem města, a tak se s novým tisíciletím Bruntál možná znovu stane skutečným údolím radosti.

Autor: Eva Tvrdá | čtvrtek 31.8.2017 8:51 | karma článku: 18.81 | přečteno: 534x

Další články blogera

Eva Tvrdá

Baltský triptych - část třetí: Vodní svět

K Pobaltí samozřejmě patří živel s názvem Baltské moře, borové pobřežní lesy, velmi, velmi dlouhé pláže, nesmírně jemný světlý písek a ryby, ryby, ryby. Přičemž platí: čím menší vesnice, tím lepší "ryba smażona".

9.8.2023 v 15:20 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 247 | Diskuse

Eva Tvrdá

Baltský triptych - část druhá: Cihlová gotika

K Pobaltí určitě patří procházka cihlovou gotikou, hrázděné domy a atmosféra, která inspirovala v 19. a na počátku 20. století stavitele ve Slezsku.

8.8.2023 v 8:38 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 251 | Diskuse

Eva Tvrdá

Baltský triptych - část první: Kašubština

V Evropě žije několik malých národů, jejichž řeč je uznávaným jazykem, i když to není jazyk úřední. Jedním z těchto národů jsou Kašubové.

7.8.2023 v 10:11 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 406 | Diskuse

Eva Tvrdá

Sedm divů Bretaně - div sedmý: Hortenzie

Bretaň je proslulá proměnlivým a deštivým počasím. Chvíli svítí slunce, vzápětí se přiženou mračna a dá se do deště.

20.7.2023 v 18:45 | Karma článku: 17.26 | Přečteno: 248 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Žejdlová

Italské Velikonoce? V mých vzpomínkách to jsou přátelé, rodina…a obžerství

I když to obžerství bylo prokládané dlouhými procházkami. Aby nám vytrávilo. A abychom nasbírali ingredience pro další vaření...

27.3.2024 v 14:48 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 487 | Diskuse

Miroslav Semecký

Nacházíte ve Španělsku? Používáte aplikaci Telegram? Zpozorněte!

Oblíbená komunikační aplikace ve Španělsku končí. Bude vypnuta (zablokován přístup) v řádu několika následujících hodin. Soudce Národního soudu Santiago Pedraz vydal rozhodnutí, ve kterém nařizuje mob..

23.3.2024 v 17:51 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 584 | Diskuse

Jan Vaverka

Bolívie - 6. díl: Den v La Pazu

La Paz je město jako žádné jiné. Dvoumilionová aglomerace sahající až nad 4000 metrů nad moře, ulice jsou strmé, propojené lanovkami, a kolem obrovská kulturní a sociální diverzita.

22.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 234 | Diskuse

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma článku: 16.05 | Přečteno: 478 | Diskuse

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 207 | Diskuse

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...